Karolina/ 1 września, 2023/ Bez kategorii

                Jeśli w tym roku nie udało Ci się skrzyknąć paczki na wspólne biwakowanie lub ekskluzywny wyjazd nad morze, lub wręcz przeciwnie – grafik urlopowy nie pozwolił Ci na dołączenie do wakacyjnej ekipy, nie martw się. Nie zawsze dobra zabawa musi oznaczać podróże stadne. W pojedynkę też możesz spędzić cudowne i udane wakacje.

Wakacje sam na sam ze sobą:

PlusyMinusy
– robisz tylko to, na co masz ochotę;– jakoś żadnego nie znaleźliśmy…
– możesz próbować nowych rzeczy i popełniać błędy (nikt  z bliskich Cię nie wyśmieje);
– liczysz się tylko Ty i Twoje widzi-mi-się. Żadnych kompromisów!;
– poznajesz nowe miejsca i nowych ludzi;
– podnosisz swoją samoocenę;

                Spędzanie czasu w gronie znajomych ma jednak tę zaletę, że w grupie łatwiej podejmujemy działania. Gdy brak tego zewnętrznego motoru napędowego, możesz utknąć na całe wakacje w łóżku, z odgrzewaną pizzą i powtórkami serialowych hitów. A to brzmi bardziej jak pomysł na przetrwanie niż doskonały patent na wykorzystanie lata.

                Proponujemy więc sporządzenie listy rzeczy do zrobienia w wakacje. W zależności od tego, jakim czasem wolnym dysponujesz, podpunkty mogą być rozpisane na każdy dzień lub cyklicznie, co dwa lub trzy dni – ale nie rzadziej niż raz w tygodniu! Z takim przygotowaniem nie ma mowy o spędzeniu nudnych, samotnych wakacji. Z całą pewnością będzie co wspominać, gdy znów spotkasz się ze swoją paczką. Może nawet skopiują Twój pomysł?

Podpowiedź: rób zdjęcia, kręć filmy, zbieraj pamiątki i dokumentuj swoją wakacyjną przygodę na wszelkie inne możliwe sposoby – zebrane materiały posłużą zarówno jako wspaniała pamiątka, jak i oryginalny pamiętnik z wakacji. Możesz też prowadzić relację ze swoich wyczynów w mediach społecznościowych, prowadząc blog, kanał na YT lub po prostu publikując zdjęcia na Instagramie. Dzięki temu Twoi znajomi będą na bieżąco!

Co robić samemu w wakacje – ramowy plan przygodowy:

 • Leniuchowanie

Koniecznie zacznij od dnia leniucha, który należy się absolutnie każdemu (raz na jakiś czas – nie można z tym przesadzać). Niech to będzie czas całkowitego wyciszenia i chilloutu. Wyłącz telefon, ogranicz wchodzenie na portale społecznościowe, wycisz powiadomienia w komunikatorach. Zaopatrz się w przekąski, napoje i dobre filmy. Możesz zrobić sobie domowe spa, słuchając ulubionej, wyciszającej muzyki – albo po prostu myśleć od rana do wieczora o niebieskich migdałach.

 • Odkryj magiczny zakątek

W Twojej okolicy z pewnością jest cała masa miejsc, o których nie masz pojęcia. Wyrusz na poszukiwanie najbardziej magicznego zakątka. Może to być urocza kawiarnia schowana w jednym zaułków lub ukryta alejka w parku, idealna, by się wyciszyć.

 • Wyraź siebie

Spróbuj sił w jednej ze sztuk pięknych. Może to być taniec, literatura, malarstwo… wybór należy do Ciebie. I nie ważne, czy uda Ci się stworzyć arcydzieło – ważne, by sztuką wyrazić emocje.

 • Święto jednego koloru

To propozycja dla odważnych i  kreatywnych. Przez jeden cały dzień niech towarzyszy Ci jeden kolor, Twój ulubiony lub wybrany losowo. Strój i dodatki wyłącznie w tym kolorze, tak samo makijaż! Jeśli nie masz nic przeciwko kombinowaniu i stawianiu sobie małych wyzwań, możesz też rozszerzyć tę zasadę i na przykład udać się na zakupy z zastrzeżeniem, że wchodzisz jedynie w uliczki, na których widać przynajmniej trzy osoby mające element garderoby w tym właśnie kolorze. I chyba nie musimy dodawać, że kolor obowiązuje też przy posiłkach? Zielone ziemniaki uzyskasz dość łatwo, robiąc z nich puree z dodatkiem groszku, ale powodzenia w kombinowaniu, jak uzyskać zieloną panierkę na kotlecie!

 • Rozwijaj słownictwo

Codziennie otwieraj słownik lub encyklopedię na losowej stronie i szukaj pierwszego pojęcia, które będzie dla Ciebie obce, a potem zapoznaj się z jego definicją. Niby nic, a zdziwisz się, ile nowych słów utkwi Ci w pamięci.

 • Czy mogę o coś zapytać?

W sklepie, w biurze, w urzędzie, w komunikacji miejskiej – wszędzie otaczają Cię ludzie, z którymi czasami wchodzisz w interakcję. Te proste, krótkie rozmowy zwykle nie są ani zbyt angażujące, ani interesujące, możesz je jednak takimi uczynić. Wystarczy że będziesz kierować się jedną regułą: zawsze odpowiadasz w formie pytania. Twoi rozmówcy najpewniej i tak się nie zorientują, że toczysz jakąś grę, Ty natomiast masz murowany całodzienny ubaw! Żeby było trudniej, wprowadź punkty karne za każdą sytuację, w której wymsknie Ci się wypowiedź twierdząca. Co zrobisz z tymi punktami, to już zależy tylko od Ciebie. Może w ramach kary przeczytasz tę powieść, która od lat zalega na półce, a do której nigdy nie było kiedy zajrzeć?

 •  Nowe miejsca, nowi ludzie

Wyjedź w kompletnie nowe miejsce. Zafunduj sobie wszystko to, co najlepsze: drinki w ramach All Inclusive, Aquapark  i codzienne imprezy. W takich warunkach szybko nawiążesz nowe znajomości.

 • Tematyczna kolekcja

Wybierz ulubioną porę dnia oraz miejsce, w którym często bywasz. Wybierz najlepszą perspektywę i… zrób zdjęcie. Powtarzaj to codziennie, w tym samym miejscu i tym samym czasie. Powstanie z tego piękny, wakacyjny album! Tematem przewodnim może być staw w pobliżu Twojego domu albo po prostu zachód słońca (choć jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać każdy dzień lata, sugerujemy polowanie na wschody).

 • Poszerzanie horyzontów

Znajdź zagadnienie, które Cię zainteresuje. Może ostatnio Twoją uwagę przykuł ciekawy artykuł naukowy? A może zawsze ciągnęło Cię do jakiegoś okresu historycznego, wydarzenia lub ważnej postaci? Lub architektury? Nie ważne, co to będzie – po prostu poświęć nieco czasu na zgłębienie tego tematu najbardziej, jak tylko się da. Ale nie szukaj informacji w Internecie! Zamiast tego przejdź się do czytelni lub biblioteki i zrób prawdziwy research. Jeśli będziesz wyszukiwać informacji na temat, który i tak Cię fascynuje, będzie to wspaniała przygoda.

 • Dzień tylko dla Ciebie

Wybierz się do Spa nad morzem i pozwól, by rozpieszczano Cię najlepszymi masażami i zabiegami. Poczujesz się jak po ponownych narodzinach!

 • Porządkowanie wspomnień

Może wreszcie znajdziesz czas, by ogarnąć zdjęcia z wcześniejszych wyjazdów z przyjaciółmi do hotelu? Przejrzyj wszystkie, wybierz najlepsze, opisz je i uporządkuj w albumie. A jeśli swoje pamiątkowe zdjęcia z wakacji rodzinnych nad morzem trzymasz w formie elektronicznej – skomponuj z nich pokaz slajdów, który możesz potem wyświetlać w specjalnej, elektronicznej ramce.

 • Naucz się wakacyjnego tańca

Przyda się w czasie imprez! Możesz wymyślić własny układ albo zaczerpnąć inspirację z muzycznych klipów. A jeśli wolisz szczegółowy i profesjonalny instruktarz, polecamy rozejrzeć się za kursem tanecznym. Z pewnością w pobliżu domu znajdziesz sporo propozycji; wykorzystaj tez okazję na wyjeździe. Może w Twoim hotelu będą odbywały się lekcje tańca z profesjonalnymi tancerzami? Warto z nich skorzystać!

                To nasze ulubione propozycje na spędzenie wakacji w pojedynkę. A jakie pomysły Tobie przychodzą do głowy?

Share this Post